[OpenBSD]

[FAQ Index] [Do sekce 2 - Další zdroje informací o OpenBSD] [Do sekce 4 - Instalační příručka]

3 - Začínáme s OpenBSD


Obsah


3.1 - Koupě OpenBSD CD

Zakoupení CD s OpenBSD je nejlepší způsob jak začít. Navštivte tuto stránku, abyste si mohli objednat vaši kopii: OpenBSD objednací stránka.

Je zde mnoho dobrých důvodů proč mít vlastní CD s OpenBSD:

Pokud instalujete release verzi OpenBSD, tak by jste měli použít oficiální CD set.

3.2 - Koupě OpenBSD triček

Ano, OpenBSD má trička, která můžete nosit pro potěšení. Můžete si je prohlédnout na stránce OpenBSD T-shirts. Bavte se :)

3.3 - Poskytuje OpenBSD ISO image ke stažení?

Pro vybrané platformy, ano!

Většina platforem, které jsou schopné bootovat z CD-ROM má ISO obrazy dostupné ke stažení. Ty mohou být použity k vytvoření instalačních OpenBSD CD. Jak "full install" (všechny soubory nutné pro plnou OpenBSD instalaci, se jménem install52.iso), tak "boot only" (pro instalaci ze sítě, se jménem cd52.iso) jsou dostupné pro tyto platformy.

Upozorňujeme, že tyto ISO nejsou stejné jako oficiální CD set. Tyto image jsou pro jednotlivé platformy a neobsahují žádné před-kompilované balíčky, nálepky nebo grafiku jako oficiální CD set.

Bohužel, instalace z ISO souboru NENÍ optimální instalační metoda pro hodně lidí. Většinou je rychlejší a lehčí stáhnout bootovací médium a poté doinstalovat jen potřebné části. Přesto jsou ISO dostupné pro lidi, kteří si přejí udělat více instalací najednou nebo neví jak umístit 10 souborů na CD-ROM nebo jak vytvořit lokální HTTP/FTP server.

OpenBSD projekt také neposkytuje ke stažení ISO soubory použité k vytvoření oficiálních CD.Důvod je jednoduchý,chceme aby jste si koupili CD set a tím podpořili další vývoj OpenBSD.Struktura oficiálního CD je copyright Theo de Raadta.Theo nepovoluje lidem dále distribuovat image oficiálních CD.Jako odměna pro lidi kupující oficiální CD jsou zde přiloženy některé věci navíc (grafika, nálepky atd.).

Pouze struktura oficiálního CD je chráněna copyrightem,OpenBSD samotné je volně k využití.Nic nebrání komukoliv dalšímu stáhnout OpenBSD a vytvořit vlastní CD.

Pro ty,kteří potřebují bootovací CD pro jejich systém jsou zde bootdisk ISO image (pojmenované cd52.iso) a jsou dostupné pro většinu platforem. Umožňují, aby zbytek systému byl nainstalován přes HTTP/FTP.Tyto ISO image jsou pouze několik MB velké a obsahují pouze instalační nástroje, ne aktuální sety k instalaci.

3.4 - Stažení přes HTTP, FTP, RSYNC nebo AFS

Je zde spousta mezinárodních mirrorů nabízejících HTTP nebo FTP přístup k OpenBSD release nebo snapshots.RSYNC a AFS stažení je také dostupné.Vždy by jste měli použít stránku,která je Vám nejblíže.Než začnete stahovat release nebo snapshot,tak by jste měli použít ping(8) a traceroute(8) ke zjištění,který mirror je nejblíže k vám a zda tento mirror má vyhovující odezvu.Pochopitelně,že oficiální CD je vždy bližší než jakýkoliv mirror. Přístupové informace jsou zde:

OpenBSD download stránka.

3.5 - Ověření stažených souborů

Každý z mirrorů má ve stejném adresáři kde jsou i instalační sety soubor s názvem SHA256, který obsahuje kontrolní součty různých instalačních souborů. Můžete si tak ověřit, že žádný ze stažených souborů nebyl při stahování pozměněn pomocí sha256(1) příkazu:
  $ sha256 -c SHA256
OpenBSD projekt nepodepisuje digitálně svá vydání. Příkaz nahoře pouze detekuje náhodné poškození a ne úmyslnou změnu. Pokud jsou muži v černém venku na cestě tě dostat, tak tě prostě dostanou.

3.6 - Výběr hardware

Výběr správného hardware pro běh Vašeho OpenBSD systému je velmi důležitý, protože to může znamenat rozdíl mezi úspěchem nebo selháním projektu.

Pokud kupujete nové PC, ať už kupujete jednotlivé komponenty kousek po kousku nebo kompletně sestavené, tak by jste se měli napřed ujistit, že kupujete odpovídající části. V PC světě toto není snadné. Špatné, nevhodné nebo neodpovídající části mohou způsobit, že OpenBSD má špatný výkon nebo často havaruje. Nejlepší doporučení, které můžeme dát, je být opatrný a kupovat značky a díly, které byly testovány autoritou, které věříte. Někdy je drahý HW zároveň i HW s lepší kvalitou. Jindy je jednodušše příliš drahý.

Jsou zde určité věci, které mohou pomoci získat maximum výkonu z Vašeho systému:

3.7 - Jaký je vhodný "první systém" k výuce OpenBSD?

I když OpenBSD poběží na malém, starém a málo výkonném počítači na rozdíl od jakéhokoliv moderního OS, tak pokud teprve začínáte s OpenBSD, tak používání příliš slabéh počítače může být frustrující. Následující doporučení jsou POUZE doporučení, OpenBSD poběží velmi dobře na mnohem starší vybavení než je zde vyjmenováno, ale může to být příliš frustrující než je nutné pro začínajícího uživatele. Samozřejmě, že "více je lépe". Některé populární aplikace zdánlivě využívají tolik procesoru a paměti kolik jen dáte do počítače.

[FAQ Index] [Do sekce 2 - Další zdroje informací o OpenBSD] [Do sekce 4 - Instalační příručka]


[back] www@openbsd.org
$OpenBSD: faq3.html,v 1.35 2012/11/02 19:10:18 ajacoutot Exp $